ماهنامه پیام آزمایشگاه

واکنش‌های جهانی به قطعنامه‌ تاریخی؛ جهان پس از ۳۶ سال علیه اسراییل

۴ دی ۱۳۹۵

واکنش‌های جهانی به قطعنامه‌ تاریخی؛ جهان پس از ۳۶ سال علیه اسراییل

تصویب قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی که پیش نویس آن را مصر به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد، از نگاه برخی تحلیلگران و فعال سیاسی و حقوق بشری اقدامی تاریخی و گامی در جهت احقاق حق مردم بی دفاع و مظلوم فلسطین اعلام شده است که باید این روند برای انزوای رژیم آپارتاید تلاویو ادامه یابد.

پس از تصویب این قطعنامه بلافاصله مقامات و کشورهای زیادی مواضع رسمی خود را اعلام کردند و با انتشار بیانیه های جداگانه از این تصمیم سازمان ملل حمایت کردند حتی جان کری وزیر امور خارجه امریکا آن را تایید کرد و گفت که ما نمی توانیم با قطعنامه سازمان ملل که آشکارا مشخص می کند طرفین اکنون باید در جهت حفظ امکان برقراری صلح اقدام کنند، مخالفت کنیم.»

دبیر کل سازمان ملل

«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل، تصویب قطعنامه را یک «گام قابل ملاحظه» دانست و تاکید کرد سازمان ملل آماده است برای دستیابی به راه حل تاسیس دو دولت از تمامی طرف های درگیر حمایت کند.
به گزارش تارنمای رسمی سازمان ملل متحد، سخنگوی ارشد این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد: این قطعنامه نشان می دهد که ایفای نقش راهبری از سوی شورای امنیت و اقدام جمعی جامعه جهانی بسیار ضروری است.»
در ادامه این بیانیه آمده است: «دبیر کل از این فرصت استفاده می کند و از رهبران اسرائیلی و فلسطینی می خواهد تا برای فراهم کردن بستر مساعد برای بازگشت به مذاکرات جدی و معنادار با جامعه جهانی همکاری کنند.

مواضع مقامات آمریکا
مواضع امریکایی ها در دو جبهه ی کاملا متضاد رودرو قرار دارد از یک سو کاخ سفید با وتو نکردن قطعنامه و رای ممتنع راه را برای تصویب ان هموار کرد و از سوی دیگر افراطیون و حامیان رژیم صهیونیستی این موضع کاخ سفید و دولت اوباما را بشدت مورد حمله قرار دادند.

جان کری

وزیر خارجه امریکا آمریکا اقدام سازمان ملل را تایید کرد و از طرفین فلسطینی و اسرائیلی خواست برای تاسیس دو دولت مستقل تلاش کنند و امکان برقراری صلح را از بین نبرند
جان کری در بیانیه خود پس از اعلام تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی های اسرائیل اعلام کرد که «اقدام امروز ایالات متحده برای تحقق یک هدف اساسی انجام شد و آن حفظ امکان دستیابی به راه حل تاسیس دو دولت (فلسطینی و اسرائیلی) است.
‘چندین دهه است که تمامی دولت های آمریکا توافق دارند که تنها راه دستیابی به یک صلح عادلانه و پایدار بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها همین است.»
وی با تاکید بر این که آمریکا با تمامی مفاد قطعنامه موافق نیست، افزود: ما نمی توانیم با قطعنامه سازمان ملل که آشکارا مشخص می کند طرفین اکنون باید در جهت حفظ امکان برقراری صلح اقدام کنند، مخالفت کنیم.»

دونالد ترامپ

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا در واکنش به قطعنامه ساعتی پیش شورای امنیت علیه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی، تاکید کرد بعد از ورود وی به کاخ سفید در ۲۰ ژانویه، فلسطینی ها دیگر در سازمان ملل تریبونی نخواهند داشت و اوضاع این سازمان پس از این تغییر خواهد کرد.
شبکه خبری «سی ان ان» در این باره افزود:«ترامپ وعده داده است که سفارت آمریکا در اسرائیل را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند و «دیوید فریدمن» را به عنوان سفیر واشنگتن در اسرائیل انتخاب کرده که از حامیان شهرک سازی است.
وی پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی ها در فلسطین در توییتی نوشت: «در مورد مسائلی که به سازمان ملل مربوط می شود…شرایط پس از ۲۰ ژانویه (زمان ورود وی به کاخ سفید) تغییر خواهد کرد».
وی که به همراه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل به شدت تلاش کرد تیم باراک اوباما را متقاعد کند که قطعنامه مذکور را وتو کند همچنین تاکید کرد که بعد از ۲۰ ژانویه، فلسطینی ها دیگر در سازمان ملل تریبونی نخواهند داشت.

گروه های فلسطینی

گروه ها و شخصیت های فلسطینی تصویب قطعنامه را نشانه ای از واکنش جهانیان به اقدام غیر قانونی رژیم صهیونیستی در ساخت و گسترش شهرک سازی ها در اراضی اشغالی فلسطین دانسته و ابراز امیدواری کردند که جامعه جهانی از این پس در دفاعاز حقوق حقه مردم مظلوم فلسطین از خود تلاش و همت بیشتری نشان دهد.

حماس

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بامداد شنبه تصویب قطعنامه ضد صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد را ارزنده عنوان کرد و خواستار ادامه و افزایش مواضع عادلانه جامعه جهانی در خصوص مساله فلسطین شد.
حماس در بیانه ای افزود: مواضع کشورهایی که در جلسه شورای امنیت به حق قانونی مردم فلسطین در مالکیت بر زمین ها و اموالشان رای دادند و سیاست های خصمانه شهرک سازی ها علیه مردم را مردود دانستند، ارزنده است.
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کرد که از هرگونه تغییر و تحول مهمی که در مواضع جامعه جهانی در دفاع از حق مردم فلسطین در عرصه بین المللی صورت گیرد استقبال می کنیم.

تشکیلات خودگردان فلسطینی

سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطینی بامداد شنبه در واکنش به تصویب قطعنامه ضد رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی ها سیلی محکی بر سیاست های رژیم صهیونیستی است.
به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین (وفا)، نبیل ابو ردینه در بیانیه ای کوتاه افزود: تصویب قطعنامه علیه شهرک سازی های با رای اکثریت اعضای شورای امنیت حمایت قوی برای تشکیل کشور فلسطینی است.

خشم مقامات رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی در اعتراض به تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی ها که به پیشنهاد نیوزلند، مالزی، ونزوئلا و سنگال در شورای امنیت مطرح شد، سفیرانش را از نیوزلند و سنگال فراخواند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوید کیز سخنگوی نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: نتانیاهو دستور داده است تا سفر آتی وزیر امور خارجه سنگال به اسرائیل لغو و همچنین همه برنامه های کمک رسانی به این کشور قطع شود.
دفتر نتانیاهو جمعه شب لحظاتی پس از تصویب این قطعنامه در بیانیه ای اعلام کرد:«اسرائیل به قطعنامه ای که شورای امنیت روزجمعه (۴ دی ماه/۲۴ دسامبر) تصویب کرده و خواستار پایان دادن به شهرک سازی ها شده است، پایبند نخواهد ماند. اسرائیل این قطعنامه شرم آور ضد اسرائیلی سازمان ملل را رد می کند و به مفاد آن پایبند نخواهد ماند.»

منبع: خبرگزاری ایلنا

نوشته واکنش‌های جهانی به قطعنامه‌ تاریخی؛ جهان پس از ۳۶ سال علیه اسراییل اولین بار در هفت صبح پدیدار شد.